Vindyš vyráběl tělocvičné nářadí, bylo „vzorné“

10.04.2022


Autorem článku, který vyšel v Novinách Prahy 16 v dubnu 2022, je Petr Buček


Kde dnes stojí areál Ski a Bike Centrum Radotín, sídlila před více než sto lety továrna podnikatele Josefa Vindyše. Budova se dodnes svými tvary moc nezměnila. Už na začátku 20. století tu stála stejná kancelářská budova s řadou továrních staveb s typickými špičatými střechami.

Cvičení hasičů u Vindyšovy továrny, rok 1913
Cvičení hasičů u Vindyšovy továrny, rok 1913

Vindyš začal podnikat před 150 lety. Dokládají to inzeráty, které na začátku 20. století vycházely v tisku. "Vzorné tělocvičné nářadí. Zařizování úplných tělocvičen školských a sokolských. Založeno roku 1872," uváděly inzeráty. Josef Vindyš se však nevěnoval jen činkám, tyčím ke šplhání a dalšímu nářadí. Podnikal ve strojírenství, slévárenství a jeho jméno znají také milovníci historie piva. Hasičům dodával dlouhé žebříky.
Do produkce Vindyšovy firmy patřilo například výčepní vybavení hospod a pivovarů. V nabídce radotínské továrny nechyběl ani přenosný parní přístroj na čištění pivních trubek. Využívali jej sládci v pivovarech i hostinští ve svých hospodách.

Pohled na vindyšovu továrnu poč. 20. stol., vlevo cementárna
Pohled na vindyšovu továrnu poč. 20. stol., vlevo cementárna
Vindyšova továrna uměla kompletně vybavit školní nebo sokolskou tělocvičnu
Vindyšova továrna uměla kompletně vybavit školní nebo sokolskou tělocvičnu

Josef Vindyš se narodil v roce 1842 v Radimi u Jičína. Jeho první továrny stály na pražském Smíchově. Když potřeboval větší prostory, přestěhoval v roce 1907 výrobu do Radotína. Tehdejší samostatná obec lákala průmyslníky svou výhodnou polohou nedaleko Prahy a také díky železnici, která spojovala hlavní město s Plzní a Německem. V Radotíně si pořídil pro svou továrnu pozemek hned vedle nádraží a v sousedství cementárny, která stávala na místě dnešních panelových domů.
"Josef Vindyš a spol. Továrna na pivovarské stroje a armatury, vlastní slévárna kovů. Jediná česká továrna na vzorné nářadí tělocvičné, výroba motorů," uváděla prezentace firmy. Slovo "vzorné" se před sto lety v inzerci často používalo. Mělo vyzdvihnout jedinečnost výrobků, které nabízely přímo "ideální" vlastnosti. Vindyšovy produkty kupovali i zákazníci mimo Rakousko-Uhersko, měly se vyvážet do USA, firma provozovala své filiálky v Petrohradě a Vilniusu. 

K vybavení tělocvičny patřilo také kolovadlo
K vybavení tělocvičny patřilo také kolovadlo

Tehdejší tělocvičny však vypadaly trochu jinak než dnešní, které jsou uzpůsobené na hraní kolektivních sportů. Fotbal, volejbal, košíková – tyto sporty ještě neexistovaly nebo byly v plenkách. V tělocvičnách se cvičilo s činkami, kužely, na hrazdách anebo se šplhalo. Jak prozrazuje Vindyšův nabídkový katalog, také se však využívalo například kolovadlo. Cvičenci se zavěsili do lanových žebříků napojených na lana uchycená pod stropem tělocvičny. Celé zařízení rozpohybovali a užívali si jednoduchý kolotoč poháněný vlastním pohonem.
Ideální tělocvičné vybavení podle Josefa Vindyše vypadalo tak, jak uváděl dobový prospekt: 40 párů činek po 1 kg, stejný počet s hmotností 1,5 kg, 3 kozy, 4 žebříky, celkem 80 tyčí k prostocvikům, 20 tyčí na šplh či 8 šplhacích lan. Ale jen dva "duté" míče ke kopání. 

Otakar Vindyš
Otakar Vindyš

Josef Vindyš, jehož fotografie se patrně nedochovala, měl i velice sportovně zaměřeného syna Otakara. Jeho podobu naopak známe velmi dobře. Patřil mezi hokejové mušketýry, jak se přezdívá prvním osmi hráčům, kteří oblékli v roce 1909 národní dres. Reprezentoval nejdříve Čechy a později i Československo. Otakar Vindyš se stal třikrát mistrem Evropy a zahrál si také na olympijských hrách v Antverpách v roce 1920, odkudsi přivezl bronz. Na klubové úrovni nastupoval dlouhá léta za Slavii Praha.
Úspěšný sportovec však nezdědil po otci podnikatelské geny. Když Josef Vindyš v roce 1913 umřel, převzal vedení fabriky právě Otakar. Pár let nato přivedl firmu na "vzorné tělocvičné nářadí" k dokonalému úpadku.

Otakar Vindyš hrál hokej za českou reptrrezentaci a za Slavii Praha (na snímku první zleva)
Otakar Vindyš hrál hokej za českou reptrrezentaci a za Slavii Praha (na snímku první zleva)