Pohlednice z Foto-Fonu
Vzpomínku na známou radotínskou firmu Foto-Fon sepsal Pavel Vančát
Když se dnes řekne fotofon, historici techniky si možná vybaví zapomenutý vynález Grahama Bella přenášející zvuk pomocí světelného paprsku. Sběratelé pohlednic si pak vzpomenou na logo na rubu prvorepublikových pohlednic. Jak to souvisí s Radotínem?
Z NEKÁZANKY DO RADOTÍNA
ŠEST MILIONŮ POHLEDNIC ROČNĚ
V červenci 1932 zmiňuje časopis Jas v článku o Radotíně: "Na šest milionů fotografií ročně vypraví továrna Fotofon br. Jindry a spol." Pohlednice Foto-Fonu tehdy pokrývají celé Československo. Některé vydává samotný podnik, jiné jsou dodávány jako technická subdodávka místním knihkupcům nebo hokynářům, jejichž jméno nalézáme na přední straně, logo Foto-Fonu je pak většinou na rubu.
Výroba pohlednic fotografickou cestou pod značkou "Pravá fotografie" je pak zárukou výjimečné kvality, která zobrazuje nejmenší detaily skutečnosti a zůstává dodnes skvělým pramenem vizuální historie. Na tehdejším trhu s pohlednicemi můžeme najít jen několik málo kvalitou i rozsahem sortimentu srovnatelných konkurentů- například firmy Grafo Čuda Holice, Fototypia Vyškov, vinohradský V.K.K.V. či Bromografia Sadská. Odhadem tak mohlo mezi lety 1926 a 1949 vzniknout v radotínské továrně Foto-Fon přes sto milionů pohlednic, které tehdy plnily dnes už zbytnou funkci rychlých poštovních pozdravů a vzkazů.
Z TOVÁRNÍKA HRADNÍM FOTOGRAFEM
Z PRODUKCE FOTO-FONU
Pavel Vančát
Poděkování autora: Přemysl Jindra ml., Olga Malinská, Petra Lehká, Odbor
výstavby MČ Praha 16 (Markéta Korčáková, Ivana Radová), Jiří Bárta, Jan
Přikryl, archiv Letopisecké komise Radotín.